Skradziono ponad 90tyś bitcoinów

Sheep Marketplace jeden z następców Silk Road (dla niewtajemniczonych to czarny rynek narkotykowy dostępny w sieci TOR, gdzie płatności wykonywane były w bitcoinach) został niedawno zamknięty. Powód? Włamanie i kradzież całego portfela monet. Okazuje się, że to, bagatela, ponad 90 tyś (w.g. różnych źródeł pmiędzy 92 a 96 tyś). Licząc po dzisiejszym kursie to ok 100 milionów dolarów co dawałoby jedną z rekordowych kradzieży w historii!

Jak jednak wiadomo bitcoin jest teoretycznie anonimowy ale praktycznie wszystkie transakcje w historii są publicznie dostępne, oznacza to że można ustalić adres (bądź adresy) na które powędrowały pieniądze chociaż nie można ustalić, kto się z animi kryje. Pewnym utrudnienie może być rozsyłanie pieniędzy po wielu adresach tak, aby było znacznie trudniej je namierzyć. Trudniej nie znaczy jednak, że nie da się tego zrobić, zwłaszcza dysponując komputerami i pomysłowością. To własnie udało się zrobić jednemu z domorosłych detektywów. Prawdopodobnie większość pieniędzy (na ten moment 92,001.01627897 BTC) jest pod tym adresem:

https://blockchain.info/address/1CbR8da9YPZqXJJKm9ze1GYf67eKAUfXwP

Można tam zostawiać też wiadomości dla właściciela portfela. Przeważają wypowiedzi w stylu: „wyślij mi 50BTC, w końcu to i tak nie twoje pieniądze”. Zadziwiające, że ludzie posądzają osobę, która buchnęła 100 baniek o szczodrość :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *