Jak zarabiać na spadkach?

Wiele osób zapewne jest przerażonych spadkiem notowań kryptowalut. Osoby nieobeznane w temacie, na wieść o kolejnych spadkach kursu, rzucają kąśliwe żarty w kierunku osób, zajmujących się tradowaniem bitcoinami. Tymczasem, jak wie to każdy doświadczony inwestor, każda zmiana wartości to doskonała okazja do zysku, niezależnie od kierunku, w którym ta zmiana następuje.  W warunkach bessy doskonałym narzędziem do zysku jest krótka sprzedaż oraz wyłapywanie korekt na poziomach oporu.

O konkretnych oporach pisałem w ciągu ostatnich dni wiele razy. Teraz napiszę o krótkiej sprzedaży, która jest czymś powszechnym w przypadku instrumentów finansowy, nieco mniej popularna jest na giełdach akcji i praktycznie niemożliwa albo bardzo utrudniona na innych rynkach.  W wielkim skrócie polega ona na sprzedaży aktywów, których nie posiadamy (a więc najczęściej pożyczanych!) kiedy są jeszcze warte więcej i ich odkupieniu taniej (i zwrocie pożyczki, z odpowiednią premią), różnica w tym co otrzymaliśmy sprzedając drożej a tym co musieliśmy zapłacić odkupując taniej (pomniejszona o koszt opłaty za wypożyczenie) to nasz zysk.

2013-12-15_2203

Jak jednak zastosować krótką sprzedaż w praktyce w przypadku kryptowalut?

Najlepszym narzędziem będzie usługa oferowana przez btc-e.com, a więc dostęp do notowań z wykorzystaniem platformy MetaTrader4, która jako stworzona do handlu walutami na Forexie (także surowcami i innymi kontraktami) posiada wbudowaną funkcję krótkiej sprzedaży. Wystarczy w panelu na stronie wybrać odpowiednie menu a następnie zainstalować platformę MT4.

2013-12-18_0951

Następnie należy utworzyć konto wybierając odpowiednią dźwignię finansową (Leverage).  Dzięki dźwigni będziemy w stanie kupić 2 albo 3 razy więcej kryptowalut niż pozwala na to wartość posiadanych przez nas środków. Przestrzegam jednak przez szarżowaniem, jeśli bowiem wartość naszej pozycji spadnie i zabraknie środków na koncie grozi nam margin call a w konsekwencji duże straty.

2013-12-18_0954

2013-12-18_1005

2013-12-18_1007

Po utworzeniu konta otrzymamy jego numer  i hasło. Trzeba je zapamiętać (ewentualnie zapisać w bezpiecznym miejscu) gdyż nie są później nigdzie widoczne! Po odpaleniu platformy MT4 wchodzimy do menu Tools i Options (Narzędzia i Opcje w polskiej wersji). Należy tam wprowadzić dane naszego konta.

Platforma powinna połączyć się z serwerem i powinniśmy otrzymać możliwość składania zleceń. Pozostaje jeszcze tylko zasilić nasze konto MT4 środkami z naszego normalnego konta w BTC-e (jak widać jest to możliwe jedynie z konta dolarowego!) i już jesteśmy gotowi do zarabiania na spadkach :).

Osobom nie obeznanym z platformą odradzam jednak rzucanie się na szybkie zyski, najpierw trzeba poznać narzędzie oraz rynek. Do tego może posłużyć konto demo, które również możemy sobie „wyklikać”.

Poniżej przykład, jak wygląda prawidłowo i trafnie złożone zlecenie krótkiej sprzedaży na szczycie korekty po 700USD.

2013-12-18_1020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *